Historia Klubu

Rzeszowski Klub Morsów „Sopelek” jest wpisany do Ewidencji Stowarzyszeń Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Rzeszowa pod numerem 083.

Stało się to w dniu 8 marca 2010 roku, kiedy to Prezydent Miasta Rzeszowa zatwierdził Statut Klubu i przesłał do założycieli Klubu pismo oznakowane KST/XXII/73A/M/10 zawierające decyzję o zarejestrowaniu klubu jako stowarzyszenia.

Jak doszło do założenia klubu?

Po zimowym sezonie narciarskim 2007/2008 dwaj starsi biegacze amatorzy narciarscy z Rzeszowa (R. Surmiak i K. Ignas)  postanowili, przygotowując się do następnego sezonu zimowego, dołączyć do repertuaru treningowego – morsowanie. Po pewnym czasie morsowanie stało się „obowiązkowym” punktem ich sobotnio-niedzielnych treningów. Ta stałość „zimnych wodnych wyczynów” wznieciła zainteresowanie wśród znajomych i dała powód do poinformowania o fakcie morsowania na rzeszowskim kąpielisku „Żwirownia” – w rzeszowskich „Nowinach’. Poszła wieść i już w tymże sezonie zimowym 2008/2009 pojawili się pierwsi zainteresowani, którzy dokonywali prób morsowania w sporządzanej przez pionierską dwójkę – przerębli. B. Zacios (Bodzio) pokazał zdjęcie ze swojego morsowania w internecie. Karola Piętę jako pierwszy dołączył na Żwirowni do kąpiących się pionierów. Pod koniec zimy 2009 już po kilka osób pojawiało się weekendowe poranki na Żwirowni.

Jesienią 2009 r. przybył na Żwirownię uprawiający sporty wytrzymałościowe (triathlon) absolwent AWF wicedyrektor Szkoły w Sokołowie Młp. Wiesław Sondej. Od razu wystąpił z propozycją utworzenia klubu morsów, co spotkało się z przychylnością pierwszego pioniera morsów a w niedalekiej przyszłości wodza rzeszowskich morsów – Ryszarda. Surmiaka. Obaj załatwiali formalności konieczne do utworzenia klubu.

Autorem nazwy „Sopelek” (sugerującej, że klub będzie raczej niewielki) był niżej podpisany. Pod koniec zimy 2010 założony został Rzeszowski Klub Morsów. W sezonie zimowym 2010/ 2011 kapało się w wodzie Żwirowni 31 różnych osób. W kwietniu 2011 r. klub skupiał 41 członków i miał za sobą oprócz ponad 300 kąpieli sezonu 2010/2011 w Żwirowisku i innych stawach – jedno przepłynięcie Wisły w Krakowie oraz udział pięciu osób w światowym mityngu morsów w Mielnie. Plany na przyszłość są bogate i wiele wskazuje na to, że Klubowi trzeba będzie nadać jakieś bardziej dorosłe i solidniejsze imię – Sopel albo Lodołamacz?

Krystian Ignas

założyciele